• Lahav Digital

תקופת הבחירות בישראל - מהי ההשפעה על עולם השיווק הדיגיטלי? [מעודכן 2021]

עודכן: 15 במרץ 2021


קלפי בחירות

מאז שהוכרז התאריך החדש (23.3) לבחירות לכנסת ה-24, אנשי השיווק והפרסום נכנסו למערבולת.

המון תוכניות לאביב-קיץ 2021 השתנו, האסטרטגיות נבנות מחדש, תקציבים עולים ויורדים, ותיקיות שלמות של קרייאטיב ותוכן נזרקות לפח.

על מה הלחץ אתם שואלים?🤓

בתקופה הקרובה העומס על הפיד שלנו עומד להיות מטורף.

נניח שגולש ממוצע גולל את הפיד שלו בפייסבוק\אינסטגרם ונחשף לכ-50 עד 70 פוסטים ביום. אם ניקח ממוצע של מודעה ממומנת אחת על כל 4-5 פוסטים רגילים נקבל שגולש ממוצע נחשף לכ-10 - 12 מודעות ממומנות ביום.


איפה הבעיה אתם שואלים?


החל מפברואר - מרץ 2021, תקציבים גדולים מאוד (מאוד!), של מפלגות ופוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית יוזרמו לאפיקי הפרסום ברשתות החברתיות השונות. כן, גם הפוליטיקאים שלנו הבינו שבשנת 2021 דעת הקהל עוברת דרך הרשתות החברתיות. כך ייווצר מצב שבו יהיה קשה יותר (ויקר יותר) להיכנס אל תוך 10-12 הפוסטים הממומנים שהגולש הממוצע נחשף אליהם ביום רגיל.


מדוע? פייסבוק עובדת בשיטת ה-BID (מכרז), ובתקופת בחירות הרבה מפרסמים עם כיסים עמוקים מוכנים לשלם את העלות המקסימלית (ביד גבוה) עבור חשיפה לקהל רלוונטי. מפלגות רבות מפרסמות לקהלים רחבים מאוד. במקום מצב רגיל, שבו לדוגמה מפרסמים מוכנים לשלם 30₪ או 40₪ לאלף חשיפות (CPM), הרבה מאוד מפלגות ופוליטיקאים מוכנים לשלם 100₪ לאלף חשיפות. במקרה כזה מפרסמים עם כיסים פחות עמוקים, שמוכנים לשלם "רק" 20₪, כמעט ולא יצליחו להיכנס לתוך ה-10-12 הפוסטים הממומנים (מודעות) שגולש ישראלי ממוצע רואה ביום בפיד שלו.

אז מה עושים?


קבלו 5 טיפים מעולים לשיווק דיגיטלי בתקופת הבחירות 2021 - מועד ד' 👇

📌מחדדים קהלים - זה הזמן לרענן את הקהלים והדאטה שלנו. כאשר המלחמה על הפיד של הגולש גדולה, צריך לעשות הכל שכאשר הגולש ייחשף למודעה שלנו, זה יהיה גולש שמגיע מקהל יעד שמתאים למוצר/שירות שלנו ושהקרייאטיב שלנו ידבר אליו, והיא תבלוט בפיד שלו מעל עוד פוסט של מספר 2 באיזה פריימריז או מפלגה חדשה שצצה לפני הבחירות. עברו על רשימות הלקוחות שלהם, עדכנו את המיילים והטלפונים במערכת, ואף שיקלו לבצע שיתופי פעולה עם בעלי עסקים עם דאטה רלוונטי.

📌מחדדים מסרים - בחודשים הקרובים הפיד שלנו יהיה עמוס במסרים פוליטיים כבדים שיעייפו את הגולש ויגרמו לו להמשיך ולגלול לפוסט הבא. בתקופה כזו צריך לחשוב על קרייאטיב ותוכן שיגרמו לגולש לעצור את הגלילה ולהבין שמדובר פה במשהו אחר - לא עוד הבטחות של מפלגה או פוליטיקאי, לא עוד סרטון של פוליטיקאי לוחץ ידיים לאנשים שמאחוריו מתנפנף דגל ישראל, אלא ערך/תוכן אמיתי לגולש.


צלף מכוון נשק
חשוב להתמקד בקהלים מדויקים בתקופה זו

📌שיווק בזמן אמת - נכון אפשר לבלוט ולהתעלם לגמרי מהבחירות, אך גם מהלכי RTM טובים יכולים להביא תוצאות. במהלך החודשיים הקרובים אתם תראו המון פוסטים בסגנון "ישראל בוחרת נכון - בוחרת במזרוני שמשון" או "בחופשה הקרובה מצביעים על 2 מדינות - בולגריה ורומניה ב-199$ לטיסת הלוך וחזור".

חשוב לעשות שיווק בזמן אמת (Real Time Marketing) מדויק, קולע לקהל היעד ובטוב טעם. בשבוע שלפני הבחירות כמות התרחשויות והסרטונים שהמפלגות השונות מוציאות היא רבה. ניתן בהחלט לקחת אירוע משמעותי כמו פרישה של פוליטיקאי או התאחדות של שני מפלגות לפוסט RTM מגניב ושיווקי.


📌חוקים אוטומטיים - יש מבחר חוקים שניתן לצרף לקמפיינים שלכם על מנת לא לחרוג מהבידים שהגדרתם, ולא לתת לתקציבים שפייסבוק מנצל לזנק לשמיים.

  • חוק שבודק אם AD SET מסוים הוציא כסף ולא הביא המרות - נכבה אוטומטית או מוריד תקציב משמעותית.

  • חוק שבודק עלויות להמרות של כלל המודעות - חיזוק של מודעות טובות וכיבוי של מודעות חלשות.

  • יש עוד המון חוקים במערכת הפרסום של פייסבוק שיעזרו לנו לשלוט טוב יותר על התקציב שאנחנו מוציאים בימים כאלו.


📌פרסום באפיקים אחרים - ישנם פלטפורמות פרסום אחרות שפחות מושפעות מאירועים גדולים כמו בחירות או חגים כגון רשת החיפוש של גוגל, אפליקציית הניווט וויז, רשימת דיוור, לינקדין שפונה לקהל יותר מקצועי ובוגר, ואפילו אינסטגרם, אם מדובר בפרסום מוצר או שירות לקהלים בגילאי 12-18 שפחות רלוונטיים למפלגות בגלל שאינם יכולים להצביע, נוכח בו. שווה בהחלט לבדוק הסטה של חלק מהתקציבים אל הפלטפורמות הללו. אפשרות נוספת היא להוריד את התקציב החודשי בתקופת הבחירות ולעבור לקמפיינים "זולים" יותר כגון קמפיינים מסוג מעורבות או טראפיק לעומת קמפיינים מסוג המרות או מכירות שנחשבים ליקרים יותר.


📌לא להיכנס ללחץ - קחו נשימה ארוכה ותירגעו. מאז ומתמיד עולם השיווק והפרסום היה מלא שינויים ותהפוכות, והחכמה היא להבין שתקופה רגועה יותר תגיע לאחר הבחירות, עלויות הפרסום יחזרו למחירים נורמליים, תקציבי הענק של המפלגות יתאיידו מהפייסבוק, והכל יחזור על מקומו בשלום.


מארק צוקרברג שותה מים
שתו כוס מים ותרגעו

בהצלחה!

34 צפיות0 תגובות