• Lahav Digital

עשרת המכות והטעויות הנפוצות ביותר בניהול קמפיינים בגוגל אדס [Google Ads]

עודכן: 19 בינו׳ 2021


גבר חושב בעבודה
Photo by bruce mars from Pexels

ניהול קמפיינים בגוגל טומן בחובו פעולות רבות ומגוונות. חלקן מתבצעות על בסיס יומי כמו אופטימיזציה למיקומים והצעות מחיר, חלק מתבצעות בתדירות נמוכה יותר כמו כתיבת מודעות חדשות ורענון מילות מפתח, וחלקן מתבצעות רק בתחילת הקמפיין כמו הגדרת יעדים והטמעת קודי המרה במקומות הנכונים. עבודה על מספר קמפיינים גדולים במקביל גורם לעתים לטעויות ושגיאות (בעיקר אצל מנהלי קמפיינים מתחילים) שעלולות לעלות ביוקר (בזמן ובכסף). לכבוד חג הפסח נעבור על עשרה טעויות נפוצות וכיצד אפשר להימנע מהן. בואו נתחיל.


1)המרות ישנות ולא מעודכנות


אחד משלבי הבסיס בבניית קמפיין הוא הגדרת יעדים והמרות (Goals & Conversions) על מנת שנוכל למדוד את ביצועי הקמפיין לפי הKPI שלנו. ישנם 2 דרכים עיקריות להגדיר המרות: 1)דרך מערכת גוגל אדס עצמה. 2)דרך גוגל אנליטיקס ואז לייבא(Importing) את ההמרות לחשבון הגוגל אדס שלנו. איפה מתחילות הטעויות? כאשר נוצרות כפילויות של המרות (גם מאנליטיקס וגם מגוגל אדס) וזה יוצר בלבול במערכת.


טעות נפוצה נוספת היא הגדרה של המרות לא נכונות - הגדרה של קריאת מאמר או זמן שהייה מסוים. מדובר בנתונים חשובים בדר"כ אך ברוב הקמפיינים הם לא צריכים להיספר כהמרה ולהשפיע על הCPA שלנו.

בחשבונות גוגל ותיקים מצטברות לעיתים המרות רבות והעמוד נראה כמו ארכיון היסטורי של החשבון, דבר שעלול לגרום לבלבול וטעויות.


אז מה עושים?

- מחליטים בתחילת הקמפיין מהן ההמרות שאנחנו רוצים לספור.

- קובעים אם אנחנו מייצרים את היעדים (Goals) דרך אנליטיקס או גוגל אדס. לא גם וגם.

- מנקים ועושים "סדר פסח" בעמוד פעולות המרה: מוחקים המרות ישנות ולא פעילות, דואגים שהשמות של היעדים ברורים, ומבצעים טסטים כדי לוודא שהקוד "יורה" מתי שצריך וההמרה נספרת.


מדף ספרים בספרייה
אל תשכחו לסדר את ההמרות שלכם


2)הגדרות מיקום לא נכונות


הגדרות ברמת הקמפיין כוללות נתונים רבים שעלינו לקבוע וחלק מן ההגדרות מגיעות כסוג של ברירת מחדל (default setting) ומנהל הקמפיין צריך להקליק על כפתור נוסף כדי להגדיר הגדרות מתקדמות יותר. לדוגמא, הגדרות מיקומים.

הגדרת ברירת המחדל היא בדר"כ "אנשים שנמצאים במיקומים אלה ומביעים בהם עניין". במצב כזה, המודעות יוצגו לגולשים גם אם רק הביעו עניין (לפי גוגל) בעיר תל אביב ולא גרים בה או נמצאים בה פיזית. בסיטואציה כזו, המודעות שלנו עלולות בהחלט להחשף גם לאנשים שגרים בכלל במטולה או בצפת אך הביעו עניין כלשהו (engagement) בעיר תל אביב.


אם אני מקדם פיצרייה איטלקית בלב תל אביב, אין לי שום סיבה לפרסם לאנשים שרק מביעים עניין בתל אביב ואני חייב לסמן בהגדרות "אנשים שנמצאים במיקומים אלה" כמו בתמונה למטה.


בחירת מיקום בגוגל
הגדרות מיקומים גאוגרפיים לקמפיין

3) לפרסם על מדינות שלמות ולשכוח את הערים והמחוזות

ישנם קמפיינים ברשת החיפוש והדיספליי שרצים על כל המדינה כמו ישראל, בריטניה או מספר מדינות בארה"ב. זה טוב מאוד וגורם להצטברות גדולה יחסית של דאטה, אך לעיתים קרובות אנחנו פשוט שוכחים להסתכל לעומק הדאטה ולראות שקיימים פערים גדולים בין הערים/מחוזות השונים במדינה. בישראל קיימים בדר"כ הבדלים בין אזור המרכז(תל אביב), אזור הדרום והצפון. במדינות גדולות יותר ההבדלים אפילו חדים יותר. אסור להתעלם מהדאטה הזה ולהמשיך לרוץ על כל המדינה. לא לשכוח!


כדור הארץ מסתובב
לא לרוץ רק על המדינות - גם ערים

4)לקבוע לוח זמנים לקמפיין ולשכוח משעות השיא

מכה שמאוד דומה למכה הקודמת. הקמנו קמפיין והגדרנו את כל מה שאנחנו צריכים ואז נשאר לנו לקבוע באילו ימים ושעות המודעות שלנו יופיעו (Ad Schedule). אין בעיה לקבוע שהמודעות יופיעו במשך כל הימים והשעות 24/7 (אם זה מתאים לעסק המפרסם כמובן) אך מנהלי קמפיין רבים שוכחים לחזור ולבדוק לאחר תקופת זמן (כשבוע-שבועיים) את פילוח התוצאות לפי שעות וימים - ישנם לעיתים פערים עצומים בין התוצאות והעלויות בשעות השונות.


אם בשעות 19-21 ביום חמישי בערב הקמפיין מביא 50% יותר המרות מאשר בשאר השבוע - למה שלא נעלה את הביד ידנית (increase bid adjustments) ליום ולשעות האלה ספציפית? שינויים כאלו יכולים לעשות הבדל משמעותי בעלות להמרה ובתוצאות הקמפיין, במיוחד שהתקציב שלנו מוגבל.


גבר מצביע על שעון
לא לשכוח להסתכל על השעות והימים

5)מילות מפתח משוכפלות


במקרים בהם מילות מפתח בקמפיין נמצאות בהתאמות רחבות יחסית (התאמה לביטוי,התאמה רחבה,BMM) לעתים רבות אנחנו נמצא בדוח מונחי החיפוש (Search terms) מילות מפתח זהות (או זהות מאוד) בקבוצות מודעות שונות. איפה הבעיה אתם שואלים? חלק מפק"ל הפעולות של כל מנהל קפמיינים הוא לעבור אחת לשבוע או יותר על דוח מונחי החיפוש ולהוסיף מילות מפתח רלוונטיות שהביאו המרות וקליקים איכותיים (ולהחריג מילות מפתח לא רלוונטיות כמובן).


הבעיה מתחילה כאשר פעולה כזו מתבצעת על אוטומט וכך נוצר מצב שמילות מפתח רבות יכולות להופיע במספר קבוצות מודעות ולשבש את הקמפיינים. הדרך המהירה לבדוק מילות מפתח משוכפלות היא אמצעות העורך - AdWords Editor - כלים - Find Duplicate Keywords, ככה נוכל לבחור אילו מילות מפתח נמחק ובאילו קבוצות מודעות נרצה להשאיר את המילים.


גבר מציץ מהחלון
חפשו את המילים הכפולות טוב טוב


6)לשכוח להריץ קמפיין ניסוי


פיצ'ר הניסוי (Experiments) בגוגל אדס הוא כלי נהדר שהרבה מנהלי קמפיינים פשוט שוכחים ממנו או מתעלמים ממנו. הוא מאפשר לנו לבחון שינויים בקמפיין מבלי לשנות את הקמפיין המקורי ו"להרוס" את תהליך הלמידה והנתונים שלו.


אם לדוגמא אנחנו רוצים להחליף את אסטרטגיית הבידינג מביד ידני (Manual CPC) לביד של עלות פר המרה (CPA), יצירת קמפיין ניסוי למשך כ-3 שבועות תספק לנו מידע רב על ההבדלים בתוצאות בין שני סוגי האסטרטגיות. אם פשוט נחליף את האסטרטגיה בקמפיין המקורי, אנחנו פשוט מוותרים על אחת היכולות החזקות ביותר של השיווק בדיגיטל - A/B טסטינג.


7)להשתמש באותה שיטת בידינג לכל מילות המפתח


טעות נפוצה של מנהלי קמפיינים רבים היא לקבוע מחיר קבוע למספר מילות מפתח. בתחילת הקמפיין כשעוד לא הצטברה מספיק דאטה זה בסדר גמור אבל לאחר כמה שבועות אפשר לזהות את מילות המפתח שמביאות את ההמרות באחוזים גבוהים ובעלויות נמוכות יותר ואז פשוט אסור להשאיר אותן על אותו ביד.


אין שום סיבה שמילת מפתח שמביאה המרה ב98$ תקבל את אותו ביד כמו מילת מפתח שמביאה המרה ב650$ . לגוגל אדס יש מגוון אפשרויות תמחור ושווה לנסות ולבדוק אותם.


8)נפילת CTR פתאומי


זה קרה לכולנו, הקמפיין רץ מעולה במשך שבועות או חודשים כשלפתע בוקר אחד, ירידה דרסטית בביצועים: אחוז ההמרה צונח, עלויות ה-CPC המריאו ואחוז הCTR שהיה כמעט קבוע לאורך כל הקמפיין על מעל 10%-15% קפץ באנג'י ל5%. מה עושים? הצילו!!!


לנפילת CTR פתאומית יכולים להיות מספר סיבות כגון מתחרה שהעלאה בידים על מילות מפתח מסוימות בצורה דרסטית, בוט שהתלבש לנו על החשבון ועוד. חשוב לרדת לרזולוציה של מילת המפתח הבעייתית - בדר"כ הבעיה היא במילת אחת או מספר מילים בודדות ולא בכל הקמפיין.9)לא לנצל את הכוח של תוספי המודעות


נניח והייתם קונים דירת ארבעה חדרים והקבלן היה מציע לכם לשדרג אותה *בחינם* לדירת 5 חדרים ומרפסת גדולה הייתם מסרבים? ברור שלא! לכן אסור לוותר על תוספי המודעות (Ad Extensions).

במקרים רבים אנחנו מסתפקים בתוסף אחד או מייצרים מספר תוספים ושוכחים לבדוק האם כל התוספים שיצרנו אושרו במערכת והם תקינים - מספר טלפון לא תקין בתוסף ההתקשרות לדוגמא (Call extensions)

יכול לעשות הבדל משמעותי בהצלחת הקמפיין. התוספים נותנים למודעה שלנו שטח רחב יותר בעמוד התוצאות של גוגל, מידע נוסף על המוצר או השירות שלנו, ובסה"כ מעלה את איכות הקליקים שלנו. אסור לשכוח ולוותר עליהם.


10)באגים, שגיאות ושינויים מעצבנים


המכה האחרונה אבל הלא חביבה בכלל. כל מי שעובד עם המערכת של גוגל אדס מעל כשנה מכיר את הבאגים הקטנים שיכולים להטריף אותנו שאנחנו לחוצים על הקמפיין או את השינויים שגוגל מבצעת מעת לעת במערכת אחת לתקופה. השינוי ה"ידוע לשימצה" היה לאחרונה שינוי מתכנן מילות המפתח (keywords planner) שגוגל שינתה לאחר המעבר לממשק החדש של גוגל אדס. השינוי יצר הרבה בלבול וחוסר נוחות למנהלי קמפיינים ותיקים.


למכה הזו אין פתרון קסם חוץ מלהתאזר בסבלנות ובאורך רוח. בדר"כ גוגל עולה די מהר על התקלות והבאגים האלו כתוצאה מפידבק שהיא מקבלת מהמון מנהלי קמפיינים שפונים אל מוקד התמיכה שלה. לכו למטבח להכין כוס קפה שחור חזק (או תה), צאו להתאוורר בחוץ ונשמו עמוק. בהצלחה לכולם!


גבר בוכה במיטה
לא לבכות - הבאגים תמיד עוברים

יש לכם עוד מכות שאתם נפגשים במהלך העבודה היומיומית שלכם? מוזמנים לשתף אותנו פה בתגובות.

61 צפיות0 תגובות