• Lahav Digital

המדריך המלא למילות מפתח שליליות [מעודכן 2022]

עודכן: 3 בפבר׳


מילות מפתח

בניהול קמפיינים בגוגל (ובחיים בפרט) חשוב להיות חיובי ואופטימי. אם עבדתם נכון, בניתם את הקמפיין, את קבוצות המודעות ומילות המפתח כמו שצריך, ערכתם מחקר מילות מפתח מקיף, ואתם מבצעים אופטימיזציה יומיומית קפדנית, אין סיבה שהקמפיין שלכם לא יעבוד. תהיו אופטימיים.


יש תחום אחד שכן צריך להיות שליליים - מילות מפתח שליליות (Negative keywords).

מילות מפתח שליליות הן מונחי חיפוש שאנחנו יכולים להגדיר ברמת החשבון/קמפיין/קבוצת מודעות ובכך לקבוע שמילים אלו לא ישפיעו על הופעת המודעה שלנו בגוגל.

בעזרתן המפרסם יכול לצמצם את החשיפה של המודעות בחיפושים שאינם רלוונטיים.

לדוגמה, נניח ואנחנו מפרסמים חנות אונליין לנעלי ריצה לגברים ומילות המפתח שלי הן "נעלי ריצה לגברים" ו-"נעלי ריצה גברים". אני לא מעוניין שהמודעות שלי יופיעו כאשר גולש מחפש "נעלי ריצה לגברים למסירה" או "נעלי ריצה לגברים בחינם". לכן אוסיף בתור מילות מפתח שליליות את המילים "חינם", "בחינם", "למסירה".


הוספת מילות מפתח שליליות באופן שוטף היא אחת מהדרכים החשובות ביותר לביצוע אופטימיזציה איכותית לקמפיין.

כאשר קמפיין ברשת החיפוש פעיל, יתווספו ל"דו"ח מילות החיפוש" המילים שהגולשים הקלידו בשורת החיפוש וגרמו להופעת המודעות שלנו, וכך נדע בעצם אילו מילים אנחנו צריכים להכניס למילות המפתח השליליות.דו"ח מונחי חיפוש גוגל
מילות מפתח שליליות ודו"ח מונחי החיפוש בחלק העליון של העמוד

כיצד מגדירים מילות מפתח שליליות?


הגדרת המילים שאתם רוצים להגדיר כשליליות היא תהליך די פשוט וקצר שניתן לבצע דרך הממשק ב-Google Ads.

בתוך התפריט שבצד יש לבחור בלשונית “מילות מפתח” (search terms). ולהקליק על מילות מפתח שליליות.

ניתן גם ליצור רשימות שמורות של מילות מפתח ובכך להשתמש בהם בקמפיינים עתידיים (נרחיב על כך בהמשך).


אם רוצים להוסיף מילים בהתאמה רחבה (Broad match), אסור לשכוח את כל ההטיות של המילים הרלוונטיות – כולל צורות הרבים, היחיד, הזכר והנקבה.

אם מבצעים התאמה לביטוי (Phrase match), יש להוסיף גרשיים: “נעלי ריצה לנשים”. מילות מפתח בהתאמה מדויקת יש להכניס בסוגריים מרובעים: [נעלי ריצה לנשים].סוגי התאמה למילות מפתח שליליות
הסבר על סוגי התאמות למילות מפתח שליליות

בטבלה שלמעלה ניתן לראות שככל שהתאמה של מילות המפתח הדוקה יותר (exact match), כך יותר מילים יגרמו להופעות המודעות שלנו.

חשוב להבין את זה ולהתאים את מילות המפתח השליליות בצורה נכונה אחרת ביצועי הקמפיין שלכם עלולים להיפגע משמעותית וכמות החשיפות שהמודעות שלכם אמורות לקבל - תרד.

כמו כן, במקרה שאנחנו שוללים מילה בודדת, נניח לדוגמא המילה *חינם*, אין הבדל בין התאמה רחבה - חינם - לבין התאמה לביטוי "חינם".אז איך מוצאים מילות מפתח שליליות?


לא תמיד פשוט למצוא מילות מפתח שליליות רק באמצעות ההיגיון הבריא שלנו, מכיוון שאנחנו עשויים לגלות הרבה מילים שכלל לא הכרנו ולא חשבנו עליהם. למרבה המזל, יש כמה כלים שיעזרו לנו.


הכלי הכי פשוט הוא מנוע החיפוש של גוגל (מכירים אותו?), אפשר להקליד את מילות המפתח שאנחנו רוצים להתמקד בהם בתיבת החיפוש של גוגל ולראות מה הם החיפושים שמופיעים לנו ברשימה שנפתחת למטה.


חיפוש בגוגל
חיפוש מילות מפתח שליליות בגוגל

על הכלי השני דיברנו בתחילת המאמר והוא מעט יותר טכני ודורש מאתנו לנתח את התוצאות שקיבלנו במהלך הקמפיין בדו"ח "מונחי חיפוש" (Search Terms) בשביל לאתר מילות מפתח שליליות.

כאן אפשר לראות את ההבדלים בין מילות מפתח רלוונטיות עם ביצועים טובים לבין מילות מפתח שלא קשורות בכלל לקמפיין שלנו ורק "שורפות" לנו כסף.


בדרך כלל, אם נסדר את המילים לפי כמות החשיפות, סביר להניח שככל שניתן לקמפיין לרוץ זמן ארוך יותר, כך גם נראה שיש יותר מילות מפתח עם מספר חשיפות קטן יחסית, מילים שנקראות "ביטויי הזנב הארוך", המילים הללו חשובות מכיוון שבעזרתן אנחנו יכולים למצוא גם מילות מפתח איכותיות שאולי לא חשבנו עליהן בתחילת הקמפיין.


הכלי השלישי הוא מתכנן מילות המפתח של גוגל (Google keyword planner).

לכלי יש כמה סוגי התאמות ואפשרות להציע רק מונחי חיפוש שקשורים ישירות למונחי החיפוש שלנו. לעתים יכולות להופיע מילות חיפוש שונות ממה שהתכוונו בתחילה וזה נותן לנו רעיונות אילו מילים לשים בשלילה.

למשל מה שמקבלים עבור המילה "נעלי ריצה", יכול לכלול גם "נעלי ריצה בצפון", נעלי ריצה יחפה", "נעלי ריצה באילת ללא מע"מ". אם אני מקדם עסק באזור המרכז שלא מוכר נעלי ריצה יחפה אלא רק נעליים רגילות, כבר יש לי פה מספר רעיונות לביטויים שאני יכול להוסיף למילות מפתח שליליות.


מתכנן מילות מפתח גוגל
דו"ח תוצאות של מתכנן מילות המפתח של גוגל

בונוס לסיום - מאגרי מילות מפתח שליליות


דיברנו מקודם על רשימות מילות מפתח קבועות שניתן לשמור בתור רשימה ולהשתמש בהן בכל קמפיין עתידי.

מדובר בחיסכון עצום של זמן והקלדות מיותרות. נכון שלא כל מילת מפתח שלילית מתאימה לכל קמפיין שניצור בעתיד אך ישנן מילות מפתח שליליות שמתאימות לכמעט 90% מהקמפיינים.

מילים כמו: "בחינם", "למסירה", "בזול" , "יד שנייה" , "יוטיוב" יתאימו לרוב הקמפיינים, כי מה הסיכוי שנרצה לפרסם (בתשלום) מודעות שמדברות על מסירת מוצרים בחינם או קופונים?


הרעיון ברור. עם השנים הצטברו מילות מפתח רבות שידועות כ"שורפות תקציבים" ונכנסו לרשימות קבועות. אני מצרף פה רשימה של מאגרי מילות מפתח שליליות (כרגע באנגלית) מעולים שיכולים לחסוך לכם המון זמן וכסף:


https://bit.ly/2maDaYb

https://bit.ly/1QerddW

https://bit.ly/2WChRPz

https://bit.ly/1WJDwDpזה היה המאמר על מילות מפתח שליליות. מקווה שנהניתם ולמדתם דברים חדשים. אם יש לכם הערות או שיטות משלכם למצוא מילות מפתח רלוונטיות אשמח שתכתבו לי בתגובות.

בהצלחה - ו....תמשיכו להיות חיוביים!


ילדה מחייכת
Stay positive 😃

63 צפיות0 תגובות